2022. november 13-án a Munkácsi Egyházmegye apostoli kormányzója, Lucsok Péter Miklós OP Viskre látogatott, hogy megáldja a felújított Szent Miklós Római Katolikus Templomot.

Nagy ünnep volt ez az egész egyházközség számára. A megszentelésre szentmise keretében került sor, amelyben az egyházközség hívei hálát adtak a Gondviselő Atya szeretetéért. Az ünnepélyes áldás szavaival, melyet Miklós püspök olvasott fel, vette kezdetét az ünnep.

Az alábbiakban a viski egyházközség egyik tagjának, a pályázat írójának, Berecz Norbertnek beszámolóját olvashatjuk arról, hogyan, milyen lépésekben valósulhatott meg a templom épületének felújítása.

Megújult a viski Szt. Miklós Római Katolikus Templom

Hosszas várakozás, és rengeteg hátráltató tényező ellenére, az idén nyáron megújult a viski Szt. Miklós Római Katolikus Templom. Az 1897-ben épült templom homlokzata utoljára 1986-ban volt restaurálva, úgyhogy az elmúlt több mint 30 év alatt az idő vasfoga megtette hatását.

Az egész folyamat még 2019-ben kezdődött, amikor a helyi egyházközség képviselői pályázatot nyújtottak be a templom felújítását illetően a Bethlen Gábor Alapítvány felé. Néhány hónap múlva kiderült, hogy forrás hiányában nem támogatják a pályázatot. Az isteni gondviselés azonban a viskiekkel volt, ugyanis közel egy év múlva az alapítvány jelezte, hogy mégis kiutalja a támogatási összeget. Ezután megköttetett a támogatási szerződés, és 2021. szeptemberében az egyházközség bankszámlájára megérkezett az igényelt összeg. Az előzetes tervek szerint 2022. kora tavaszán kezdődtek volna meg a munkálatok, azonban a kitört háború miatt elég bizonytalan volt a helyzet, májusban viszont mégis elkezdődött a felújítás.

Első körben a templom ablakait cserélték műanyag ablakokra a jobb hőszigetelés végett. Ezután a tető bádoglemezeit festették át, majd a restaurációs munkálatok után a teljes homlokzat új színt kapott.  A csatorna- és vízelvezető rendszer is megújult. Végül a templom udvara szép térkő burkolatot kapott, új virágágyások készültek. Egy helyi festőművész két gyönyörű képet készített, amelyek Jézust, illetve Szűz Máriát ábrázolják, és ezen alkotások a templom elejére, a bejárat két oldalán kerültek elhelyezésre. A teljes felújításnak és a festményeknek köszönhetően a templom nagyon impozáns képet nyújt, a község főterének legfőbb ékessége lett.

Ezen év november 13-án a meghívásnak eleget téve Lucsok Miklós püspök úr egy ünnepélyes szentmise keretein belül megáldotta a felújított templomot.

Az elvégzett beruházás megvalósulásáért a Viski Római Katolikus Egyházközség háláját és köszönetét szeretné kifejezni a Magyar Kormánynak, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek, és mindenkinek, aki anyagilag, vagy munkájával hozzájárult a templom felújításához.

A templom megáldásáról készült rövid felvétel az egyházközség honlapján megtekinthető.

https://fb.watch/hmWN2BEATa/