Visvaldas Kulbokas érsek megosztotta gondolatait Ferenc pápa békefelhívásairól, a háború elítéléséről, valamint az egyháznak a szenvedő emberek támogatására tett erőfeszítéseiről.

Az ukrajnai apostoli nuncius, Visvaldas Kulbokas érsek 2021 szeptemberében kezdte meg szolgálatát. Diplomáciai missziójának nagy része a háború idejére esett. A Szentszék képviselője a Kijev elleni orosz offenzíva idején sem hagyta el a nunciatúrát. A Vatican Newsnak november 8-án adott interjújában megosztotta gondolatait arról, hogyan értelmezi Ferenc pápa felhívásait, és egyértelmű tanúként megerősítette az egyház Ukrajnában végzett azon erőfeszítéseit, amelyeket a háború következményei által érintett emberek megsegítéséért tesz.

Eminenciás uram, a bahreini repülőút során a pápa nyomatékosan rámutatott arra, hogy a háborúknak sürgősen véget kell vetni, és nyomatékosan kérte a béke előmozdítását és a fegyverkereskedelem beszüntetését. Hogyan értékeli ezt a felhívást?

Úgy gondolom, nagyon fontos hangsúlyozni a Szentatya fő szándékát. Először is, nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt, hogy a pápa kikhez, milyen hallgatósághoz szól. Nyilvánvalóan mindenkit megszólít, de most például Dosztojevszkijt, az orosz kultúrát említette, és ezért nyilvánvaló, hogy szíve mélyén elsősorban az orosz hallgatósághoz próbált szólni. A második szempont, ami számomra nagyon fontosnak tűnik, hogy a Szentatya teljesen független hangon beszél, ezért igyekezett olyan szavakat használni, amelyek mindenki iránt ugyanazt a szeretetet mutatják. Megismételte a szeretet, nagy tisztelet, nagy szeretet szavakat, és ezzel azt fejezte ki, hogy független, és teljes mértékben a háború ellen van. Aztán van még egy harmadik szempont, amelyet szeretnék hangsúlyozni. A Szentatya nemcsak a katolikus egyház fejeként szólalt fel. Amikor a békéről beszélt, úgy beszélt, mint egy ember, mint egy olyan személy, aki hisz a túlvilágban. A pápa tehát emberként szól mindazokhoz, akik hisznek a túlvilági életben, legyenek azok keresztények, muzulmánok, hinduk vagy buddhisták. Mert a túlvilágon mindannyian találkozni fogunk, és ha valaki háborút provokál, a háború olyan lesz, mint egy ítélet. A háborúval elítéllek, elveszem az életed. A modern háborúkkal akár nyolcmilliárd ember életét is veszélyeztetjük. Így, amikor majd a túlvilágon találkozunk ezekkel az áldozatokkal, megkérdezik tőlünk: miért ítéltél el engem, miért tetted magad Isten helyére? Ezért azt mondom, hogy az Egyház küldetése, minden hívő küldetése az, hogy a Szentatya szavait imádsággal kísérjük, hogy a szó ne maradjon üres, hanem gyümölcsöt teremjen.

Tegnap, Szvjatoszlav Sevcsuk érsek találkozott a Ferenc pápával a Vatikánban. Tanúbizonyságot tett az ukrán egyház kiterjedt tevékenységéről, amelyet a háború hónapjaiban végez. Azt mondta, hogy minden katedrális és minden közösségi ház „menedékhellyé” vált. Mit tud erről mondani?

Saját szememmel láttam, hogy sok templom humanitárius segélyek elosztási pontjává vált, amelyek egy része közvetlenül a Szentatyától, valamint számos jótékonysági szervezettől, katolikus és nem katolikus szervezetektől érkezik. Ebben számos egyházmegye, egyházközség és plébánia közvetlenül vesz részt, és néha a templomok helyiségeit, egyházi épületeket használják a humanitárius segélyek tárolására és szétosztására. Arról nem is beszélve, hogy a különböző templomok pincéi, alagsorai menedékhellyé váltak a városrészek lakói számára. Számos egyházközség tudja, hogy a nagyvárosoktól távoli területeken nincs áram, az embereknek nincs lehetőségük kenyeret sütni, néha vízhiány van. Ezért számos mobil konyhát is létrehoztak. Az állam is nyújt ilyen jellegű segítséget, és ezeken kívül számos önkéntes csoport is működik. Lehetetlen felsorolni az összes tevékenységet, de nagyon sok van belőlük, mert az igények óriásiak.

Azaz az egyház valóban a frontvonalon van, közel az emberekhez. Hogyan segíthetünk azokon, akiket a bombázások közelről is érintenek?

Nyilvánvaló, hogy a legszükségesebb a béke. Amíg nem lesz béke, addig nagyon sok más szükséglet lesz. Az egyik a víz, a villany. Sok szociális központ, lelkipásztori központ, szegényeget segítő központ, valamint árvaházak próbálnak gondoskodni a szükséges dolgokról, hogy legyen egy minimális áram, minimális víz… Fontos segítség lenne más országok gyermekeinek befogadása. A gyerekek sokat szenvednek, mert a szüleik nem tudnak külföldre menni. Számos egyéb szükséglet is van: szállítás, kisbuszok, mert a különböző szociális és karitatív központok megpróbálnak vizet és alapvető szükségleteket szállítani a leginkább érintett területekre, ahol nincs lehetőség kenyérsütésre és főzésre, vagy az élelmiszerek megvásárlására. Egy másik szükséglet az üzemanyag. Most nem templomok vagy közösségi házak építéséről van szó, hanem az alapvető dolgok biztosításáról: kenyér, víz, áram, fűtés.

Mi a helyzet a fővárosban?

Vannak olyan lakótömbök, amelyek jobban érintettek, ahol a nap nagy részében nincs áramszolgáltatás. Általában éjszaka egy kicsit több a lehetőség, mert csökken az áramfogyasztás. Sokan mondták már nekem, hogy egyre kevesebb lehetőség van kenyérsütésre. Például Kijevben, ha a helyzet romlik, a kenyérrel is gond lesz, mert legalább minimális energiára van szükség az alapvető élelmiszerek előállításához. Nyilvánvaló, hogy ha a humanitárius helyzet tovább romlik, a helyzet elviselhetetlenné válhat, mert a közüzemi szolgáltatások teljesen leállhatnak. A polgári hatóságok is azt mondják, hogy ha ez megtörténik, evakuálniuk kell a lakosságot, ami azt jelenti, hogy minden eshetőségre fel kell készülnünk.

A pápa szíve mindig azokkal van, akik a világ különböző részén a legtöbbet szenvednek. Ezekben a háborús hónapokban folyamatosan az ukránok tragédiájára emlékeztet. Hogyan érzékelik az emberek Ferenc pápa szolidaritását?

Ferenc pápa hangját kétségtelenül meghallják, mert az a közelség tiszta hangja. Szeretném hangsúlyozni, amit elsősorban a foglyok anyja és felesége mondtak nekem. Azt mondták: hálásak vagyunk ezért a szolidáris figyelemért. Kevés ember van, akihez fordulhatunk, és e kevesek között van Ferenc pápa, akire rábízhatjuk a bebörtönzött vagy eltűnt szeretteink szabadon bocsátására vonatkozó kéréseinket. A pápa közelsége tehát nagyon megérint bennünket.