Templomok Éjszakája Beregszászban

templomok-2013-09Kárpátalján a Beregszászi Római Katolikus Egyházközség csatlakozott először a Szakrális Művészetek Hete keretében a Templomok Éjszakája kezdeményezéséhez. Minden év harmadik szombatján megnyitják kapuikat a templomok a nagyközönség számára, hogy a keresztény kultúrában rejlő értékeket a művészetek segítségével bemutassák. Szeptember 14-én, szombaton 16 órától a beregszászi római katolikus plébániatemplomban fotó- és filmvetítéssel, templombemutatással és toronylátogatással vártak minden kedves érdeklődőt. A fotókon keresztül Michels Antal plébános és Szendrey Anita hitoktató mutatta be a működő közösségeket és az egyházközség programjait.
Az est hivatalos megnyitásaként Majnek Antal megyéspüspök celebrált misét, majd azt követően a templomkertben megáldotta az egyházközség által kialakított Házaspárok útját. A 15 állomás a házasélet és a család különböző eseményein, mérföldkövein vezeti végig a látogatót, amely helyi családok és közösségek támogatásával jöhetett létre. Megtisztelte rendezvényünket a Házaspárok útjának elindítója, a Schönstatt mozgalom képviseletében három házaspár, akik a mozgalom üzenetét és jókívánságait is tolmácsolták felénk.
 templomok-2013-05Az est fénypontjaként a 80 fős Nemzeti Filharmonikus Énekkar adott koncertet templomunkban. A Nemzeti Filharmonikus Énekkar koncertjén Antal Mátyás karmester vezényelt, valamint közreműködött Balogh Lázár orgonán. A világ számos nagyvárosa után a Nemzeti Énekkar Kárpát-medencei turnéja második állomásaként érkezett városunkba. A Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekar múlt évi, a környező országokba tett turnékoncert-sorozatának rendkívüli sikerén felbuzdulva, 2013-ban a Magyar Nemzeti Énekkar teljesíthet hasonlóan szép és nemes küldetést. Kárpátalján, Vajdaságban, Erdélyben és Felvidéken most az énekkar is megoszthatta magyar és helyi szerzők műveiből felépülő műsor összeállítását a határon túli városok közönségeivel. A turné célja közelebb hozni a Kárpát-medencei népeket, nemzetiségeket és mindannyiunk zenei kultúráját bemutatni.
A programokkal párhuzamosan a templomtoronyba látogathattak fel az érdeklődők Kurmay Sándor és Taigler Gábor vezetésével. A nagy érdeklődésnek köszönhetően egész este indultak csoportok, hogy megcsodálhassák a templomból elénk táruló nem mindennapi panorámát. Közben Kacsur András beregszászi színész verses összeállítását hallgathatták meg az érdeklődők. Végül közös imával és gyertyagyújtással zárult az este, közben az egyházközség gitáros kórusa emelte a hangulatot a félhomályba borult templomban.  A rendezvény minden programjával igyekezett a kezdeményezés célját erősíteni, hogy egybekapcsolja a résztvevő keresztény kultúrkörhöz tartozó felekezeteket, elősegítve a lelkek felemelését, és spirituális egységét. A program az Ars-Sacra Alapítvány támogatásával valósult meg. A Filharmonikusok koncertjét a Magyar Külügyminisztérium és Beregszász Polgármesteri Hivatala támogatta.

Jakab Annamári