Az Ukrajnai Római Katolikus Püspöki Konferencia családügyért felelős bizottságának elnöke, Radosław Zmitrovicz püspök beszámolt a CREDO-nak a Bizottság kezdeményezéseiről, amelyeket a Konferencia 51. plenáris ülésén fogadtak el:

– Ez év december 30-án kezdjük meg az ukrajnai római katolikus egyházban A házasság és a család szentségének évét. Sok eseményre kerül majd sor ezzel kapcsolatban. Advent II. vasárnapján országunk minden egyházközségében fel kell majd olvasni egy rövid levelet, amely arról ad tájékoztatást, mikor és miért fog elkezdődni ez a tematikus év.

Ez a kezdeményezés onnan származik, hogy a mai világban zajló történéseket megfigyelve mi püspökök úgy látjuk, hogy híveinknek segítségre van szükségük. A segítség formája ez az időszak lesz, amely a Szent Család ünnepén fog elkezdődni. Négy dolgot javaslunk erre az időre: a Szent Család képe járjon házról házra, családról családra minden egyházközségben; legyenek családi napok az egyházközségekben vagy az esperesi kerületekben; vegyünk részt a családok kongresszusán, melyre Vinnicában és Sárhorodban kerül sor szeptember 20-22. között. És még egy ajándék a Szentszéktől – búcsúk elnyerésének lehetősége erre az évre. A püspökök kijelölik majd azokat a templomokat, ahol ezeket a búcsúkat el lehet nyerni.

Ami a Szent Család képének vándorlását illeti, szeretnénk, ha minden család megtapasztalná ennek kegyelmét, ezért ebből a célból külön imafüzetet fogunk készíteni, amelyet kézről kézre, családról családra kell majd átadni, és amely tartalmazza majd az információt erről az imaformáról. A könyvecske imádságos útmutató lesz a családok számára, és reméljük, sok családot ösztönöz majd arra, hogy befogadja otthonába a Szent Család képét.

Ugyancsak ez a könyvecske tartalmazza majd a családok találkozójának programját is. 18 katekézis lesz benne, valamint kérdések csoportos foglalkozásokhoz, hogy a családok havonta vagy kéthavonta összejöjjenek, lehetőségeik szerint.

Kongresszust is rendezünk, abból a célból, hogy a világegyház és egyben az ukrajnai egyház részének érezhessük magunkat, és hogy megerősítse bennünk a közösség érzését. A családok kongresszusának első napján keresztútra kerül sor Sárhorodban – ez az egyetlen ilyen Kálvária Ukrajnában, és úgy gondolom, nagyon szép tapasztalat lesz a családok számára. A hangsúly a családon belüli megbékélésen lesz, lesznek tanúságtételek és szentmise. A második nap Vinnicában lesz. A kongresszuson a világegyház híres előadói tartanak majd előadást felnőttek számára. Külön programot szervezünk a fiataloknak, illetve a gyerekeknek. Vasárnap szentmisére kerül sor, hogy ily módon érezhessük az egységet, azt, hogy sokan vagyunk, hogy nem vagyunk magányosak, hiszen a katolikusok gyakran kisebbségben vannak ott, ahol élnek vagy dolgoznak. A szentmise főcelebránsa Ukrajna apostoli nunciusa lesz.

A programot már elfogadtuk, most sok munka áll előttünk, hogy mindezt sikerrel megvalósítsuk. Helyi kezdeményezéseket is várunk. Sok lehetőség és mód van ennek az évnek a megünneplésére. Sok minden történik egyházközségeinkben, és ezt meg kell osztani másokkal. Mi már kétszer szerveztünk találkozót családpasztorációval foglalkozó emberek számára, és ezeken az alkalmakon sok ihletet kaptunk, mivel megmutatkozott, mennyi minden történik a mi Egyházunkban. A Szentlélek nem csak a bizottságban, hanem az egyházközségekben is működik.